انجمن روانشناسی ایران

انجمن روان‌شناسی ایران

افسانه‌ها و حقایق سلامت روان

افسانه‌ها و حقایق سلامت روان

میثم رنجبر – دانشجوی کارشناسی ارشد روان‌شناسی عمومی دانشگاه آزاد رودهن

پریسا صمدی – دانشجوی کارشناسی ارشد روان‌شناسی عمومی دانشگاه آزاد رودهن

آیا می توانید تفاوت بین یک افسانه سلامت روان و واقعیت را بگویید؟ حقیقت را در مورد رایج‌ترین افسانه‌های مربوط به سلامت روان دریابید .

حقایق را بیابید

افسانه: مسائل مربوط به سلامت روان نمی‌تواند روی من تأثیر بگذارد
  واقعیت: مسائل مربوط به سلامت روان می‌تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد. در سال 2020:   از هر 5 بزرگسال آمریکایی، یک نفر در یک سال معین وضعیت مشکل روانی را تجربه کرده است.از هر 6 جوان یک نفر یک دوره افسردگی اساسی را تجربه کرده است.از هر 20 آمریکایی یک نفر با یک بیماری روانی جدی مانند اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی یا افسردگی شدید زندگی کرده است.   علاوه بر این، خودکشی عامل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است. در واقع، این دومین عامل مرگ و میر برای افراد 10 تا 24 ساله بود. خودکشی باعث از دست رفتن بیش از 45979 آمریکایی در سال 2020 شده است که تقریباً دو برابر تعداد جان باختگان به دلیل قتل است.
افسانه: کودکان مشکلات روانی را تجربه نمی‌کنند
  واقعیت: حتی کودکان بسیار کوچک ممکن است علائم هشدار دهنده اولیه نگرانی‌های مربوط به سلامت روان را نشان دهند. این شرایط سلامت روان اغلب از نظر بالینی قابل تشخیص هستند و می‌توانند محصول تعامل عوامل بیولوژیکی، روانی و اجتماعی باشند. نیمی از اختلالات روانی اولین علائم را قبل از رسیدن به 14 سالگی نشان می‌دهند و سه چهارم اختلالات سلامت روان قبل از 24 سالگی شروع می شود. متأسفانه، تنها نیمی از کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری‌های روانی قابل تشخیص درمان مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. حمایت اولیه از سلامت روان می تواند قبل از اینکه مشکلات با سایر نیازهای رشدی تداخل پیدا کند به کودک کمک کند.
افسانه: افراد مبتلا به بیماری‌های روانی خشن هستند
واقعیت: بیشتر افراد مبتلا به بیماری‌های روانی، بیشتر از دیگران خشن نیستند. تنها 3 تا 5 درصد از اعمال خشونت آمیز را می توان به افرادی نسبت داد که با یک بیماری روانی جدی زندگی می‌کنند. در واقع، افراد مبتلا به بیماری‌های روانی شدید بیش از 10 برابر بیشتر از جمعیت عادی قربانی یک جنایت خشن هستند. احتمالاً فردی را می‌شناسید که به بیماری سلامت روانی مبتلا است و حتی متوجه آن نمی‌شوید، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‌های روانی اعضای بسیار فعال و سازنده جوامع ما هستند.
افسانه: افرادی که به سلامت روان نیاز دارند، حتی آنهایی که شرایط سلامت روان خود را مدیریت می‌کنند، نمی‌توانند استرس ناشی از بیکاری را تحمل کنند.
  واقعیت: افرادی که دارای شرایط سلامت روان هستند می‌توانند به اندازه سایر کارمندان سازنده باشند، به‌خصوص زمانی که بتوانند وضعیت سلامت روان خود را به خوبی مدیریت کنند. کارفرمایان اغلب نمی‌دانند که آیا فردی دارای وضعیت سلامت روانی است یا خیر، اما اگر این وضعیت برای کارفرما شناخته شده باشد، اغلب اوقات حضور خوب و وقت‌شناسی و همچنین انگیزه، کار خوب، و مدت تصدی شغلی مشابه یا بیشتر از سایر کارمندان را گزارش می‌کنند.
افسانه: مسائل مربوط به سلامت روان در نتیجه ضعف شخصیتی یا نقص شخصیت است و افراد اگر به اندازه کافی تلاش کنند می‌توانند از آن خارج شوند
  واقعیت: شرایط سلامت روان هیچ ارتباطی با تنبلی یا ضعیف بودن ندارد و بسیاری از افراد برای بهبودی نیاز به کمک دارند. عوامل زیادی در ایجاد شرایط سلامت روان نقش دارند، از جمله: عوامل بیولوژیکی، مانند ژن، بیماری جسمی، آسیب، یا شیمی مغزتجربیات زندگی، مانند تروما یا سابقه سوء استفادهسابقه خانوادگی شرایط سلامت روان   افراد مبتلا به شرایط سلامت روانی می‌توانند بهتر شوند و بسیاری به دنبال حمایت برای بهبودی هستند.
افسانه: برای افرادی که مشکلات روانی دارند امیدی نیست. هنگامی که یکی از دوستان یا اعضای خانواده به یک بیماری روانی مبتلا شود، هرگز بهبود نخواهد یافت
واقعیت: مطالعات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به شرایط سلامت روان بهتر می‌شوند و بسیاری در مسیر بهبودی هستند. بهبودی به فرآیندی اطلاق می‌شود که در آن افراد می‌توانند زندگی کنند، کار کنند، بیاموزند و به طور کامل در جوامع خود مشارکت کنند. درمان‌ها، خدمات و سیستم‌های پشتیبانی اجتماعی بیش از هر زمان دیگری وجود دارد.
افسانه: درمان و خودیاری اتلاف وقت است. وقتی می‌توانید فقط یک قرص بخورید، چرا ناراحت شوید؟
واقعیت: درمان شرایط سلامت روان بسته به فرد متفاوت است و می تواند شامل دارو، روان درمانی یا هر دو باشد. بسیاری از افراد زمانی که با یک سیستم حمایتی در طول فرآیند بهبودی کار می‌کنند بهترین عملکرد را دارند.
افسانه: من نمی‌توانم برای فردی که مشکل روانی دارد کاری انجام دهم
واقعیت: دوستان و عزیزان می توانند تفاوت بزرگی ایجاد کنند. در سال 2020، تنها 20 درصد از بزرگسالان در سال گذشته درمان بهداشت روانی دریافت کردند، که 10 درصد از آنها مشاوره یا درمان را از یک متخصص دریافت کردند. دوستان و خانواده می‌توانند تأثیرات مهمی برای کمک به فرد برای دریافت درمان و خدمات مورد نیاز خود داشته باشند: تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که برای کمک در دسترس هستید.کمک به آنها برای دسترسی به خدمات بهداشت روان.به آنها کمک کنید تا تکنیک‌های خودمراقبتی و مقابله را بیاموزند.یادگیری و به اشتراک‌گذاری حقایق در مورد سلامت روان، به خصوص اگر چیزی می‌شنوید که درست نیست.با آنها با احترام رفتار کنید، درست مانند دیگران.امتناع از تعریف آنها با تشخیص آنها یا استفاده از برچسب‌هایی مانند “دیوانه”، در عوض از زبان اول شخص استفاده کنید.
افسانه: پیشگیری از مشکلات سلامت روان غیرممکن است
واقعیت: پیشگیری از اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری بر پرداختن به عوامل خطر شناخته شده، مانند قرار گرفتن در معرض تروما، تمرکز دارد که می‌تواند بر شانس ابتلای کودکان، جوانان و بزرگسالان جوان به مشکلات سلامت روان تأثیر بگذارد. ارتقاء رفاه اجتماعی – عاطفی فرد منجر به موارد زیر می‌شود: بهره‌وری کلی بالاترنتایج آموزشی بهترنرخ کمتر جرم و جنایتاقتصادهای قوی‌تربهبود کیفیت زندگیافزایش طول عمربهبود زندگی خانوادگی

Reference:

Mental Health Myths and Facts, Retrieved from:

https://www.samhsa.gov/mental-health/myths-and-facts

دفتر انتشارات انجمن
  • دفتر نشریه بین المللی روان‌شناسی:

تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، نبش کوچه هفت پیکر

تلفن :19-88770011

  • دفتر نشریه روان‌شناسی معاصر:

تهران، سیدخندان، ابتدای سهروردی شمالی، کوچه سلطانی (قرقاول)، پلاک ٣٧، طبقه سوم

 
آدرس انجمن روان‌شناسی ایران:

تهران، سیدخندان، ابتدای سهروردی شمالی، کوچه سلطانی (قرقاول)، پلاک ٣٧، طبقه سوم

کدپستی: 

1555716755

تلفن:  09367740873 (ساعت پاسخگویی: شنبه تا چهاشنبه، از ساعت 9 الی 14)

فکس: 86120659

کلیه حقوق برای انجمن روانشناسی ایران محفوظ است. – 1400©

طراحی سایت توسط شرکت مهندسی اشاره شرق