انجمن روانشناسی ایران

انجمن روان‌شناسی ایران

بیانیۀ انجمن روان‌شناسی ایران در خصوص انتشار اسامی افراد غیر روان‌شناس

  • صفحه اصلی
  • بیانیۀ انجمن روان‌شناسی ایران در خصوص انتشار اسامی افراد غیر روان‌شناس

بیانیۀ انجمن روان‌شناسی ایران در خصوص انتشار اسامی افراد غیر روان‌شناس
سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره، در اقدامی ضروری، که البته باید پیش از این انجام می‌گرفت، نسبت به انتشار اسامی افرادی اقدام کرده است که بی‌آنکه روان‌شناس باشند در حوزۀ روان‌شناسی فعالیت می‌کنند. با توجه به حساسیت حوزۀ روان‌شناسی و احتمال آسیب رسیدن به مخاطبان و مراجعان، انجمن روان‌شناسی ایران بر اصل اخلاقی «صلاحیت» تاکید دارد که یکی از پایه‌های اصلی آن، داشتنِ آموزش رسمی دانشگاهی در روان‌شناسی است و حتی گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت جایگزین آن نمی‌شود. بر این اساس، نسبت به آسیب‌های ناشی از فعالیت افراد غیر روان‌شناس، با نام روان‌شناس یا در حوزۀ روان‌شناسی اعلام خطر می‌شود. 
   مشهور بودن نه تنها صلاحیتی ایجاد نمی‌کند، بلکه، در صورت غیرمتخصص بودن، بر احتمال آسیب می‌افزاید. مشکل این است که افراد، بیشتر حالِ خوبِ کوتاه‌مدت ناشی از توصیه‌ها را می‌بینند و آسیب‎‌های بلندمدت که گاهی تا آخر عمر فرد را همراهی می‌کند معمولا دیده نمی‌شود. مردم حق دارند بدانند کسی که به آنها توصیه می‌کند از چه تحصیلات و تخصص دانشگاهی برخوردار است. روان‌شناس نامیدن افراد وقتی که صحت ندارد، مصداقی از مشارکت در آسیب رساندن به مردم خواهد بود؛ امری که لازم است رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما، مسئولانه به آن توجه نمایند.
   امید می‌رود سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره که در آستانۀ انتخابات شورای مرکزی است، این مسالۀ مهم را طوری پیش ببرد که هرگونه شائبۀ مطرح شدن فرد بجای حرفه پیش نیاید، با این امید که همۀ روان‌شناسان کشور، در یکدلی و همرایی، برای استقرار «صلاحیت» در حرفۀ حساس روان‌شناسی گام بردارند.

دفتر انتشارات انجمن
  • دفتر نشریه بین المللی روان‌شناسی:

تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، نبش کوچه هفت پیکر

تلفن :19-88770011

  • دفتر نشریه روان‌شناسی معاصر:

تهران، سیدخندان، ابتدای سهروردی شمالی، کوچه سلطانی (قرقاول)، پلاک ٣٧، طبقه سوم

 
آدرس انجمن روان‌شناسی ایران:

تهران، سیدخندان، ابتدای سهروردی شمالی، کوچه سلطانی (قرقاول)، پلاک ٣٧، طبقه سوم

کدپستی: 

1555716755

تلفن:  09367740873 (ساعت پاسخگویی: شنبه تا چهاشنبه، از ساعت 9 الی 14)

فکس: 86120659

کلیه حقوق برای انجمن روانشناسی ایران محفوظ است. – 1400©

طراحی سایت توسط شرکت مهندسی اشاره شرق