انجمن روانشناسی ایران

انجمن روان‌شناسی ایران

سخن نخست

به ما این طور یاد داده‌اند که فعالیت مفید یعنی درس خواندن یا سر کار رفتن یا حل کردن یک مشکل در حالی‌که اگر استراحت و خواب کافی نداشته باشیم توانایی حل مسئله‌مان هم زیر سوال خواهد رفت. پس بهتر است بگوییم گاهی یک پیاده‌روی روزانه از ساعت‌ها کار کردن مفیدتر است. ما موفقیت و احساس مفید بودن را بر اساس آنچه به دست می‌آوریم می‌خواهیم محاسبه کنیم و یادمان می‌رود لحظه‌ای درنگ کنیم و حال خودمان را بپرسیم و از خودمان مراقبت کنیم. شاید تقصیر ما هم نباشد به ما یاد نداده‌اند حال خودمان را بپرسیم و اینکه امروز در هیاهوی استرس‌ها برای خودت چه کار کرده‌ای؟
خودمراقبتی یکی از فعالیت‌های ضروری دوره کنونی است که در بمباران انواع استرس‌های روان‌شناختی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به کمک افراد می‌آید تا استرس‌های خود را کاهش دهند و سلامت خود را تقویت کنند. اینکه تغییرات هر روزه، امیدواری ما را به زندگی تحت‌تأثیر قرار داده است، بسیار متأثر کننده است. هر لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شویم تا لحظه ای که به خواب می رویم آکنده از استرس است. عدم اطمینان نسبت به آینده ما را در استرسی قرار می دهد که شاید چنان با آن خو گرفته باشیم که از وجودش بی‌خبریم، در حالی‌که عوارض ناشی از آنها پایدار می‌ماند. ذهن‌آگاهی، مدیتیشن، دعا، یوگا، هنر، موسیقی، طبیعت، حرف زدن با یک دوست، بیرون رفتن با عزیزان، کتاب خواندن، فیلم دیدن، ورزش، قدم زدن، رسیدگی به پوست، خرید کردن، نوشتن و …. فهرستی از رفتارهایی است که در راستای خودمراقبتی پیشنهاد می‌گردد. اگر نخواهیم به خودمراقبتی بپردازیم باید خیلی زود به کاهش کیفیت زندگی، افزایش بیماری‌ها و فرسودگی سلام کنیم. شما آخرین باری که حال خودتان را پرسیدید کی بود؟ آخرین باری که خودتان را بغل کردید؟ آخرین باری که به خود گفتید من باید استراحت کنم؟
   ضرورت وجود رفتارهای خودمراقبتی ما را بر آن داشت که در این شماره به طور اختصاصی‌تری به این موضوع نگاهی بیاندازیم. به همین علت طبق رویه معمول، قسمت عمده‌ای از مطالب این خبرنامه به بحث خودمراقبتی اختصاص یافته است.     

منتظر نظرات سازنده و پیشنهادات ارزشمند شما و مشارکت شما در مطالب خبرنامه در شماره‌های بعدی هستیم.

سردبیر
 

دفتر انتشارات انجمن
  • دفتر نشریه بین المللی روان‌شناسی:

تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، نبش کوچه هفت پیکر

تلفن :19-88770011

  • دفتر نشریه روان‌شناسی معاصر:

تهران، سیدخندان، ابتدای سهروردی شمالی، کوچه سلطانی (قرقاول)، پلاک ٣٧، طبقه سوم

 
آدرس انجمن روان‌شناسی ایران:

تهران، سیدخندان، ابتدای سهروردی شمالی، کوچه سلطانی (قرقاول)، پلاک ٣٧، طبقه سوم

کدپستی: 

1555716755

تلفن:  09367740873 (ساعت پاسخگویی: شنبه تا چهاشنبه، از ساعت 9 الی 14)

فکس: 86120659

کلیه حقوق برای انجمن روانشناسی ایران محفوظ است. – 1400©

طراحی سایت توسط شرکت مهندسی اشاره شرق